Łupież: nie myć, a leczyć

Pojawienie się łupieżu może być również związane z zaburzeniami procesów metabolicznych w organizmie, dopływ krwi do skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją włosów.

Łupież jedną z najczęstszych chorób skóry głowy

Przejawia się ona dużą ilością luźnych łusek na części głowy. W większości przypadków łupież — towarzyszka łojotoku (zaburzenia czynności gruczołów łojowych). Pojawienie się łupieżu może być również związane z zaburzeniami procesów metabolicznych w organizmie, dopływ krwi do skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją włosów. Ponadto, przyczyną łupieżu może być niedobór witaminy A i z grupy b, stres, choroby przewodu pokarmowego, a także chorób grzybiczych. O dziwo, łupież może pojawić się i od… szampon przeciwłupieżowy — jeśli jest prawidłowo dobrany.

Komórki ludzkiego organizmu są stale aktualizowane. Skóra głowy nie jest wyjątkiem. W normie u zdrowego człowieka komórki skóry są aktualizowane co 25-30 dni. I, chwała naturze, to się z nimi dzieje (komórkami) nie od razu, ale stopniowo, tak, że człowiek tego nie zauważa. Inna sprawa, jeśli w organizmie dzieje się zawiesza i wtedy, niestety, proces ten staje się widoczne nawet dla innych. Łupież — to martwe komórki. Jeśli masz łupież — to świadczy o tym, że z jakiegoś powodu termin odnowy komórek skóry głowy zmniejszył się do 6-7 dni.

Specjaliści twierdzą, że na przyspieszony proces odnowy komórek bezpośredni wpływ ma osoby drożdży grzyba, który i w czasach pokoju” współistnieje z nami, ale przy każdej awarii w organizmie od razu włącza, zaczyna intensywnie się rozmnażać, a nawet może wywołać stan zapalny.

Łupież jest tłuste i suche

Tłusty łupież występuje przy przetłuszczających się skóry. Łuski łupieżu żółtawy, duże, impregnowane tajemnicą gruczołów łojowych, zlepionych ze sobą, bardziej stabilnie utrzymują się na skórze, niż w przypadku suchego łupieżu, i mogą tworzyć. Włosy stają się tłuste, niesmaczne, możliwe swędzenie. To ostatnie wynika z faktu, że tłuszcz zatyka przewodów moczowych gruczołów łojowych i gruczołów i drażni zakończenia nerwowe.
Suchy łupież występuje w przypadku skóry suchej i często towarzyszy świąd. Cząstki łupieżu małe. Znajdują się one na całej powierzchni głowy lub głównie w antepedium obszarach, rzadziej — w postaci pojedynczych ognisk. Suchy łupież występuje przy mniejszy, skóra lekko się łuszczy, włosy wyglądaja, kruche i mogą łupane na końcach. Łupież sypie się z głowy i jest widoczny na ubraniu.
Zazwyczaj łupież — przejaw jakichś zaburzeń w organizmie, niepokojący objaw. Dlatego, zanim zaczniesz walkę z nią, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Kompleksowe leczenie łupieżu

Ważne miejsce zajmują tu zdrowotne imprezy: dosyć sen, spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportu. Jeśli łupież jest spowodowany zwiększoną zawartość tłuszczu skóry, należy ograniczyć w diecie ilość tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów, soli kuchennej, słodkich, ostrych i wędzonych potraw, alkoholu. Twoje menu powinno być bogate w warzywa, owoce, produkty mleczne. Przy suchy łupież, jeśli powód — brak wilgoci w naskórku (powierzchniowej warstwie skóry), czasami wystarczy odzyskać równowagę wodną w organizmie — a łatwiej jest pić więcej wody zwykłej, aby skóra głowy odzyskała zdrowie.
Z problemem łupieżu najbardziej skuteczne i wygodne walczyć za pomocą leczniczych szamponów, które są sprzedawane w aptekach. Ich głównymi aktywnymi składnikami są przeciwgrzybiczych i leki. Ponadto, niektóre lecznicze szampony zawierają wyciągi z ziół, które regulują funkcje gruczołów łojowych, łagodzi podrażnienia i swędzenie. Umyć głowę tym szamponem zaleca się 2 razy w tygodniu w ciągu miesiąca. Aby zapobiec wystarczy stosować go raz na dwa tygodnie. Bardzo częste lub długotrwałe stosowanie tych środków może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry głowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *