Łupież – krótki opis problemu

Dobrze nam znany łupież to nic innego, jak szaro-białe łuski, składające się z martwych komórek skóry. Co do zakresu i stopnia rozprzestrzeniania, łupież na głowie wyprzedza wszystkie inne choroby skóry, bo z nią przynajmniej raz w życiu spotyka się każdy człowiek. W ogóle, ludzie nie są skłonni dać martwy cząstek skóry zbyt dużą uwagę, wierząc, że nic złego, oprócz estetycznej, oni nie ponoszą. Oczywiście, nie jest to prawdą, ponieważ łupież, leczenie którym trwają do ostatniej chwili, jest główną przyczyną szybkiego wypadania włosów. Jeśli chodzi całkiem po prostu, to człowiek, który jest wyraźnie widoczny łupież na głowie i ubrania – chory, potrzebuje w kompleksowym leczeniu.

Dlaczego występuje intensywne zamieranie komórek skóry głowy?

Jak wiemy, zdrowej skóry naskórek składa się z ponad 20 warstw. Każdy z nich okresowo aktualizowane poprzez poruszania się komórek do powierzchni i późniejszego złuszczania. Ten proces trwa około miesiąca czystego czasu. U chorego naskórek liczy zaledwie 10-15 warstw, czyli proces odnowy tkanek odbywa się znacznie szybciej. Podział komórek przyspiesza, a nie udało się “umrzeć” naturalnej “śmierci” elementy skleja się w łuski, które następnie widzimy na włosach i ubraniu. http://essaysoft.info/

Przyczyny łupieżu

Czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na przyspieszenie naturalnego aktualizacji tkanek, wystarczająco dużo. Oto główne z nich:
noszenie nakrycia głowy na wilgotne włosy;
nadużywanie trwała ondulacja. i farbowania włosów;
pobyt z gołą głową na słońcu lub mrozie;
stres i zmęczenie;
zaburzenia hormonalne;
niewłaściwe odżywianie;
choroby skórne.

Jeśli człowiek odkrył u siebie łupież, leczenie, jak i tradycyjne metody medyczne, musi być skierowana na normalizację struktury i funkcji naskórka, a także na wzmocnienie układu odpornościowego. I jeszcze – nie spiesz się, aby stosować środki leczenia łupieżu bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą dermatologiem. Rzecz w tym, że bardzo często szybkie zamieranie komórek mylona ze zwykłym suchość skóry głowy, który m.in. powoduje łuszczenie się. Oczywiście, podejście do leczenia w każdym przypadku będzie inny, więc postawić ostateczną diagnozę musi lekarz.

Łupież – leczenie choroby

Martwe komórki skóry bez problemów uciekają w praktycznie dowolnym szamponem, ale nie powinniśmy się oszukiwać – za kilka godzin znowu pojawią się na całej powierzchni głowy. Z tego powodu konieczne jest, aby wybrać specjalny środek na łupież, który ma stabilny, długotrwały efekt. Do takich narzędzi, w pierwszej kolejności, należą intensywne szampony, które mają leczniczy wpływ. W większości przypadków można zauważyć pozytywne efekty już po 2-3 aplikacjach takich szamponów, ale pełny kurs leczenia trwa około 2 miesiące, i bardzo pożądane jest, aby przejść go do końca.

Jeśli łupież, leczenia, która była za pomocą szamponów, nadal pojawiają się nawet po ukończeniu kursu, zaleca się stosować dodatkowe środki, na przykład, płyny. Będą skuteczne, a niektóre ludowe przepisy:
bardzo skuteczne lekarstwo na łupież – to sucha musztarda, który nakłada się na skórę głowy na około 15-20 minut przed myciem. Wstępnie musztardę rozcieńcza się wodą do konsystencji gęstej śmietany;
gotować skórki 3-4-ch cytryn w 1 litrze wody przez 15 minut. Otrzymany odwar jest stosowany raz w tygodniu wraz ze specjalnymi szamponami;
posiekać 10-20 gr. korzeni łopianu i gotować je w 200 ml wody (1 szklanka) w ciągu 10-15 minut. Otrzymany wywar  i opowiada 1-2 godziny w suchym, chłodnym miejscu. Wcierać go należy 2-3 razy w tygodniu po umyciu głowy;

jeśli u człowieka obserwuje się tłusty łupież, leczenie zaleca wcierania w skórę głowy nalewka z nagietka;
łupież, który jest łojotok, skutecznie wyeliminowanew poprzez uwikłanie. Ten proszek można kupić w każdej aptece. Rozsuń mikstury w 3% roztworze nadtlenku wodoru lub kwasu borowego (pół łyżeczki na szklankę wody), starannie, dokładnie wymieszać i umieścić ją w łaźni wodnej na 25-30 minut. Jako środki leczenia łupieżu wcierać w skórę głowy na gorąco. Przy tym nie należy nosić rękawice, ponieważ mieszanina może powodować wysuszanie zdrowej skóry. Wcierać wywar należy do momentu pojawienia się wyraźnego pieczenie, a zmywać przez pół godziny po rozpoczęciu procedury.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *